Rozhovor Michala Koltyše

earthpower-me.eu
PhytoChi - posilující bylinný nápoj a povzbuzující doplněk stravy

Rozhovor Michala Koltyše

Jsem novým hráčem

Jenom u nás -  Michał Kołtyś přerušil mlčení! Podívejte se, co prezident  Earth Power Europe hovoří o vzestupu i perspektivách své společnosti, o své válečnické mentalitě a spolupráci s doktorem Albertem Leungem a zahraničními partnery.

Domluvili jsme se na rozhovor v hotelu Hilton ve Varšavě 5. 8. 2011.

Suportio: Jak to začalo?

Michał Kołtyś: Nevinně. Delší dobu jsme jezdili do Spojených států a Kanady při hledání dobrého bylinného produktu. Ve skutečnosti již bylo všechno hotovo a my jsme měli vstoupit na evropský trh s jiným produktem s velmi velkou podporou výrobce. Pak přišlo potvrzení ještě jednoho setkání. Letěli jsme do Chicaga, pronajali jsme si auto a jeli celou noc do malého městečka Woodbine v státě Iowa.

(Zleva) Dawid Gutkowski a Michal Kołtyś. Montreal, Kanada, 2007.

 S: Sídlo výrobce PhytoChi?

MK: Ano, Phyto-Technologies, Inc., kde jsme se setkali s Albertem Leungem, jeho asistentem Davidem a zároveň vedoucím výroby Darinem. První setkání se konalo v konferenční místnosti v mezipatře výrobní haly.

S: Poznali jste člověka a okamžitě jste se rozhodli spolupracovat?

MK: Albert Leung na mne udělal velký dojem zkušeného vědce a přitom skromného člověka, který je fascinovaný svým výzkumem. K tomu přišel příběh o nekalých obchodních praktikách firmy, pro kterou připravil recepturu produktu a byl podveden, ztratil mnoho milionů dolarů, protože kauzy vyhrál ale mu nezaplatili. A všude kolem nás stovky knih, brožur o tradiční čínské medicíně.

S: A to vystačilo?

MK: Nás zajímal velmi dobrý produkt, nejlepší a on byl schopný nás přesvědčit, že PhytoChi takové vlastně je. Bylo zřejmé, že mu velice záleží na spolupráci. Padly taky slova, že po celá léta čekal na někoho, kto bude sdílet jeho produkty ve světě. V době našeho prvního setkání byl produkt na trhu již 6 nebo 7 let.

S: A?

MK: A neprodával se. Jasně jsme zdůraznili, že nás zajímá budování globální značky a exkluzivita prodeje po celém světě.  Albert Leung souhlasil s tím bez váhání. Řekl, že potřeboval takové lidi, jako jsme my. Řekl, že PhytoChi, co je pravda, je v Jižní Korey, ale jeden z akcionářů tamní společnosti zmizel a oni nevědí, jak vypadá dál prodej, v Skandinávii – v té době se jedna z dcer Alberta Leunda provdala za Dána a jeho rodiče se měli zabývat distribucí v Skandinávii, přestože v době našeho setkání Albert Leung v tom neviděl budoucnost, no a v Čechách, kde již bylo delší dobu ale prodávalo se málo. Albert Leung byl přesvědčen, že se k nám brzy připojí a osobně slíbil v tomto ohledu podporu.

S: Podepsali jste smlouvu a začali jste pracovat?

MK: Albert Leung  si získal naší důvěru. Nepodepisovali jsme žádnou smlouvu. Dokonce i cenu výrobku jsme dohodli ústně a takové prohlášení mi tenkrát stačilo.

S: Začali jste investovat do jeho firmy, posílat peníze do USA a neměli jste písemnou záruku ceny na PhytoChi?

MK: Já vím, jak to vypadá, ale tak vlastně to bylo. Věděli jsme, že nás čeká velmi mnoho práce. Měli jsme vizi stabilní společnosti vyrábějící PhytoChi, naším úkolem bylo podporovat tento produkt prakticky od nuly. Na světě je mnoho produktů, které se neprodávají z různých důvodů. No odedneška víme, že výrobek je velmi důležitý, ale stále pouze základní prvek. Pak musí být námět na propagaci, odpovídající prostředky a čas, abychom mu dali šanci na zavedení do povědomí zákazníků. PhytoChi bylo v tekutém stavu, balené v malých, méně než půl litrových lahvích s doporučenou měsíční dávkou, přičemž  za podobnou cenu Albert Leung připravoval produkt v tabletové formě, který obsahoval 60 tablet na 2 měsíce. Na trhu principiálně pro litrovou láhev takového produktu není místo, navíc když jeden výrobek kanibalizuje druhý. No a ještě byl vybrán distribuční kanál, který bez silné podpory reklamy nemá možnost fungovat. Žádné, ani největší jméno vědce by tohle nezaručilo. Rozhodli jsme se zainvestovat, najít novou, litrovou láhev a Albert Leung měl upravit recepturu na větší kapacitu. Rozhodli jsme se taky, že litrová láhev bude obsahovat více aktivních látek, extraktů než láhev malá. Dohodli jsme cenu, harmonogram výroby, potřebné dokumenty na registraci a vrátili jsme se do Polska. Čekalo nás několik let náročné práce a investice času a peněz.

S: To tenkrát jste běželi maraton?

MK: Ne, maraton byl v říjnu a naše setkání v březnu. V březnu jsme se začali připravovat na maraton.

 Na cílové čáře osm Poznani Marathon, říjen 2007.

Na cílové čáře osm Poznani Marathon, říjen 2007.

S: Proč?

MK: Částečně proto, abych si ověřil na sobě, zda produkt je tak dobrý. V první řadě proto, abych si ověřil a dokázal si, že můžu. Víte, já mám duši bojovníka, mám rád výzvy no a nikdy předtím jsem maraton neběžel.

S: Ano, slyšel jsem o větroních, letadlech, potápění, karate. Co ještě?

MK: Aktivní sport. Nedávno jsme zažil magické chvíle pádlujíc po pobřeží v Jaroslavi, o několik dní později s lídry Earth Power o 6,30 hod. ráno jsme se koupali ve vodopádu Kamienczyk v Szklarské Porubě. Pro takové chvíle stojí za to žít.

S: Je pravda, že říkáte lidem, aby chodili po rozbitém skle a ohni?

MK: (smích) Oni sami chtějí a souhlasí s možnými následky.

S:  Je to legální? Vedete tyhle školení?

MK: Školení vedu několik let. Anthony Robbins mě naučil hledat vyšší princip, dělat věci ještě lépe, neustále se zlepšovat a proto v rámci přípravy další edice školení Sky is the Limit! jsem získal pravomoci mezinárodního instruktora firewalkingu a glasswalkingu. Každý, téměř každý to může udělat.

S: Dělal jste takové školení pro lídry Earth Power?

MK: Ano.

S: Odběhli jsme od tématu. Co bylo pak, vrátili jste se do Polska ….

MK: Vrátili jsme se do Polska, náš grafik připravil novou etiketu, pověřili jsme výzkumem Institut rostlin v Poznani, vykonali jsme ohlášení produktu pro GIS a po obdržení potvrzení o přijetí ohlášení jsme zorganizovali první produktové prezentace, hlavně pro přátele a rodinu. Účinek byl takový, že ho začali pít.

S: Ale to nebyl network marketing?

MK: Tak jsme si to tehdy mysleli, ale to, co jsme měli tenkrát, těžko nazvat dobrým marketingovým plánem, ten přišel později. Něco se začalo měnit s příchodem  Andrzeja Pieklika, s kterým jsme navázali spolupráci v listopadu 2008. V květnu 2009 jsme spustili informační systém na obsluhu distribuce. Obraty začaly rychle růst, do byznysu začaly vcházet další a silnější lídři.

S: Jak vypadala spolupráce s panem Leungem?

MK: Na počátku velice dobře, i když ne bez normálních konfliktů, které občas vystoupí.

S: Například?

MK: Doktor Leung prostudoval ve své laboratoři jiné rostlinné produkty a začal trvat na tom, že při svých prezentacích bude tyto srovnání ukazovat.

S: Jde o ty slavné srovnávací studie, které udělal a které ukazovaly nadřazenost PhytoChi nad ostatními produkty?

MK: Ano, jenomže jiné je vědět a něco jiného je vejít do sálu, v kterém sedí několik set osob a povědět, že ve všech jiných produktech je voda a jediný dobrý produkt je ten jeho. Nakonec, i kdyby to byla pravda, tohle se v byznysu nedělá, zejména pokud nemáte k dispozici nezávislé studie. Network marketing má za to, že lidi jsou svobodnější, mohou změnit firmu, produkty. To je normální. Není možné komukoliv, kdo se posledních 4-5 let věnoval produktu „A“ říct, že klamal lidi, protože v tom produktu nic není. Není možné říct, že jenom proto, že Albert Leung se již nevěnuje produkci produktu „B“, firma, která ho vyrábí, okrádá lidi. To je směšné a neetické. To není náš styl. Lituji, že ne vždycky se nám povedlo stáhnout ty snímky z jeho prezentace. Často jsme o tom museli dlouho diskutovat, i když ne vždy to bylo zárukou, že se ty srovnání opět neukážou. Vzpomínám si na pracovní setkání v Poznani s Albertem Leungem a Gregem Pennyroyalem, kdy při plánování mítinků Albert Leung trval na tom, že musí mluvit o tom, jak všichni výrobci klamou lidi a pouze jeho metoda Phyto-True a to, co on dělá, je skutečné. Všichni ostatní jsou podvodníci. Byla to dlouhá diskuze a přesvědčování, že tomu tak není, my začínáme a nepotřebujeme se odcizit celému světu.

S: A výrobní závod?

MK: Na začátku velmi dobře. Již při našem setkání jsme se domluvili, že my budeme prodávat PhytoChi ve světě a Albert Leung bude zodpovědný za výrobu a podporu PhytoChi svou tváří na podmínkách exkluzivity.  V roce 2007 firma Alberta Leunga, Phyto-Technologies, Inc. stále pracovala pro externí odběratele v přípravě extraktů z bylin. Jak se později ukázalo, časem těch objednávek bylo méně a i další odběratelé odplavaly do jiných společností. V roce 2010 90% objednávek bylo jenom od Earth Power Europe.

S: Proč?

MK: Jak se ukázalo, důvodů bylo několik. Hlavním důvodem byly příliš vysoké ceny a nedostatek potřebných certifikátů včetně GMP (Good Manufacturing Practicies – red.). Myslím si, že někteří smluvní partneři rezignovali také kvůli potížím ve vzájemném porozumění a pochopení jejich potřeb.

S: Výrobna pana Leunga neměla certifikát GMP?

MK: Albert Leung na každém kroku říkal, že jeho výrobna GMP má, máme záznam z jeho vystoupení na gala, kde o tom mluví. Fakt, že žádný GMP nemá, jsme si uvědomili v druhé polovině roku 2010, kdy jsme potřebovali kopie certifikátu k registraci produktu v Asii. Tenkrát se ukázalo, že nejen že nemá žádný GMP ale taky že v laboratořích nikdo nepracuje, protože ve Phyto-Technologies již nikdo nepracuje, pokud nepočítáme 4-6 hodin týdně Darina Smitha, který začal fungovat jako nezávislý konzultant, aby nebyl odpovědný za provoz továrny, účetní a hodinových pracovníků.

S: Jak to? Přece když vstoupím na stránku www.phyto-tech.com, můžu navštívit laboratorium plné profesionálů …..

MK: To jsou staré fotografie. Tam v laboratořích nikdo nepracuje a zařízení se nepoužívá. Z toho co vím, tato společnost je v likvidaci a prodává svůj majetek, aby uspokojila věřitele alespoň částečně.

S: Bankrotuje?

MK: S takovými dluhy a prakticky žádné výrobě nic jiného nezbývá.

S: Chcete mi říct, že jste o ničem nevěděl?

MK: Poprvé v březnu roku 2007 jsme viděli laboratoře i lidi v laboratoři. Až po roce jsme se dověděli, že je zle a nabídli pomoc.

S: Jakou?

MK: Začněme od začátku. V roce 2007 po návratu ze Spojených států jsme zorganizovali setkání s českou společností Phyto CZ, která prodávala PhytoChi v malých lahvičkách v České republice, abychom se pochopili a začali pracovat společně.

S: Kde bylo to setkání?

MK: V Katovicích.

S: Co bylo cílem?

MK: Chtěli jsme se shodnout na jedné velikosti láhve, protože jsme si byli vědomi obtíží, které tato situace přinese.

 S: A?

MK: Nebyla vůle na porozumění. Nedohodli jsme se. Rozhodli jsme se, že se ještě vrátíme k jednání a setkání jsme ukončili. Protože Albert Leung nám při našem prvním rozhovoru v březnu 2007 slíbil pomoc v řešení tohoto případu, v lednu 2010 jsme se vydali na setkání lídrů Phyto CZ v Brně. Albert Leung tam byl taky. Během rozhovoru nový partner a konatel společnosti Phyto CZ začal dělat plány na otevření nových trhů – Slovensko, Maďarsko, Rakousko a Německo.

S: To přece měly být vaše trhy, nesliboval vám je pan Leung během prvního pohovoru?

MK: Měly. Takový slib jsme obdrželi od Alberta Leunga. Proto jsme o několik měsíců později letěli do USA a podepsali jsme exklusivní smlouvu na celý svět, kromě České republiky a Jižní Korey.

S: Co bylo předmětem této smlouvy?

MK: Ve smlouvě Albert Leung udělil mě osobně, Dawidovi a naší společnosti Earth Power Europe Sp. Z o.o. výhradní právo prodeje PhytoChi na celý svět mimo Českou republiku a Jižní Koreu výměnou za měsíční nákupy PhytoChi. Šlo o to, že já budu kupovat láhve za min. 60.000 dolarů měsíčně do konce roku 2010, od ledna 2011 to mělo být 100,000 dolarů měsíčně. Přesně od března 2010 to mělo být po 60.000 USD, v dubnu jsme museli kopit zboží za 100.000 USD a do konce roku po 60.000 USD.

S: A co bylo dál? Platili jste?

MK: Vycházeli jsme ze smlouvy. Všechny převody byly zaslány v souladu se smlouvou. Vezměte prosím na vědomí, že v té samé smlouvě se Albert Leung zavázal k výrobě objednaného zboží, poskytnutí technické podpory, kde šlo hlavně o dokumenty na registraci na jiných trzích, včetně Německa a co je nejdůležitější, podpora PhytoChi na exkluzivní bázi jako jediný rostlinný produkt. Podepsali jsme smlouvu a byli jsme pozváni pani Barbarou Leung na večeři.

Podpis dohod o výhradním prodeji od Earth Power PhytoChi Evropě Sp.  z oo a Albert Y. Leungiem.

Podpis dohod o výhradním prodeji od Earth Power PhytoChi Evropě Sp. z oo a Albert Y. Leungiem.

S: Takže začátek klidné práce, všechno bylo jasné.

MK: No ne tak docela. Rychle se ukázalo, že Češi z Phyto Cz si vzpomněli, že Albert Leung také jim slíbil Slovensko, Rakousko a Německo.

S: Co na to pan Leung?

MK: Mél zajištěno financování od nás a speciálně se tím nezaobíral. My jsme platili načas. Byly taky rozhovory a výměna e-mailů mezi ním a Darinem, aby ukončil smlouvu s Českou republikou, pokud se s nimi nedá domluvit. Trval jsem na dohodě a proto jsem jel koncem června 2010 do Olomouce na setkání s Václavem Tomkem a Janem Matyskem z Phyto CZ.

S: Jak vypadalo to setkání?

MK: Setkání bylo divné. Přijeli jsme do hotelu, kde jsme se měli sejít, o den dříve. Ráno jsme dostali od číšníka láhev bílého vína s informací, že je to od pana Václava Tomka se slovy uznání. Uznal jsem, že je to skvělé gesto, prvotřídní. Václav Tomek přinesl na schůzku ještě jednu láhev vína, tentokrát z vlastní produkce. Setkání se vyvíjelo velmi dobře, do momentu, kdy v dalším kroku Václav Tomek mi podsunul na dobrý start diskuse k podpisu smlouvu, ve které jsem se měl vzdát práva na prodej PhytoChi v prospěch jeho firmy v zemích jako je Slovensko, Maďarsko, Německo i Rakousko a zároveň souhlasit s volným prodejem PhytoChi jimi v Polsku. Tehdy jsem rychle pochopil, jak vypadá mistrovsky připravená manipulace. Nejdřív 2 lahvičky vína a hezký úsměv měli ve mně evokovat princip reciprocity a vypnout pocit ostražitosti, po kterém jsem měl souhlasit a darovat polovinu Evropy. Byli dokonale připraveni na tento manévr. Smlouva již byla přeložena do angličtiny a polštiny.

S: Asi nevěřili, že to podepíšete?

MK: Nevím, čemu věřili. Myslím si, že mne nedocenili. Václav Tomek je člověk, který strávil roky práce v české společnosti, která prodává chmel a doplňky do pivovarnictví, byl zkušený a zajisté ty své hry úspěšně použil i v minulosti, protože to zkusil i se mnou. Vidíte, když chcete mluvit o partnerství, vyjednávat, musíte mít základní důvěru osoby, se kterou hovoříte.

S: A vy jste ztratil důvěru v tomto momentě?

MK: Ano. Povídali jsme si ještě chvíli. Řekli mi, že se připravují na klinické zkoušky, které až skončí, PhytoChi se stane para-lékem a bude dostupný v lékárnách. Václav Tomek spoléhal na známosti  z Evropské komise, jeho český kolega měl být komisařem a pomoci mu v dokončení tohoto projektu. Mluvil, že PhytoChi bude refundované a levnější. V souvislosti s tím se zvýší prodej.

S: Co je na tom špatného?

MK: Vlastně nic. Jenže jak bude v lékárně, nebude v síti (network marketingu – red.). Kdyby bylo refundované, v co nikdo nevěří, nebylo by místo na výplaty z marketingového plánu. Jednoduše není možné využívat lidi a network marketing jako nástroj na propagaci produktu, který později má být na pultech v lékárně. Taky to, že s Albertem Leungem jsme se domluvili, že PhytoChi se bude prodávat v síti, ne v obchodech. Na tomto setkání jsem se dověděl, že před půl rokem Albert Leung podepsal v McDonaldě v Amsterdamu smlouvu s Phyto CZ na rozvoj technologie Phyto-True. Společně založili společnost Phyto-True, která měla za úkol provádění výzkumu. V lednu roku 2011 Albert Leung podal patent na Phyto-True a předal dokumenty pro tuto technologii společnosti Earth Power Sp. Z o.o. získajíc v ní podíl a stal se členem představenstva, ale k tomu se ještě pravděpodobně vrátíme později.

S: Vy jste o tom nic nevěděl?

MK: Ne. Vezměte prosím na vědomí, že na přelomu května a června roku 2010 mě Albert Leung pozval na výlet na Dálný Východ, kde jsem měl poznat jeho kontakty na univerzitě v Chengdu a zároveň osoby odpovědné za výrobu extraktů pro PhytoChi. Cesta byla skvělá. Měl to být začátek ještě užší naší spolupráce. Albert Leung věděl a často říkal, že by chtěl, abych já dál nesl jeho vášeň pro bylinné produkty. Sdílel se mnou svá tajemství, seznamoval mne z lidmi, společně jsme cestovali, koupali jsme se v horkých pramenech, navštívili jsme rodinu v Hong Kongu a strávili jsme několik dní z jeho dcerkou Amy a jejím novým přítelem, nechali jsme si ušít stejné obleky u stejného krejčího v Kawloonu. Bylo to úžasné. V té době byl pro mne jako otec, duchovní průvodce do světa přírodní medicíny. Věděl, že nebude žít věčně a shodli jsme se, že aby byla firma stabilní, nejen on může vědět jak vyrábět PhytoChi a jiné jeho produkty. O měsíc později bylo setkání s Čechmi v Olomouci, na kterém jsem se dověděl o té smlouvě.

S: Zeptal jste se pana Leunga?

MK: Hned.

S: Co řekl?

MK: Potvrdil to a dodal, že on chtěl, abychom spolupracovali, a doufá, že já se připojím a budeme všichni spolupracovat. A všechno to učinil za účelem rozvoje výzkumu a tak dále.

S: To vás přesvědčilo?

MK: Pak se začaly objevovat již další červené praporky. Po 4 měsících pravidelných plateb za PhytoChi, v červenci 2010 jsem se dověděl, že musím zaplatit ještě víc, protože Phyto-Technologies má finanční problémy a žádné peníze na nákup láhví, uzávěrů a na zaplacení druhé splátky za extrakty z Asie.

S: Zaplatil jste?

MK: A měl jsem jiné východisko? Zaplatil jsem a navrhnul, že pomůžu při restrukturalizaci společnosti.  Obdržel jsem finanční dokumenty, z kterých bylo jasné, že firma má mnohamilionové dluhy vůči bankám a dodavatelům komponentů a to všechno při nulovém stavu objednávek, protože jediným zákazníkem jsem byl já a 15% objednávala firma z České republiky.

S: Jaký byl plán?

MK: Pozval jsem pár kolegů z Vysoké školy ekonomické ve Varšavě, kteří nyní pracují ve velkých mezinárodních poradenských firmách, ve firmách M&A (Mergers and Acquisitions – fúze a akvizice – red.) a v auditorských firmách a požádal je o audit. Všichni uvedli prakticky to stejné. Náklady zadlužení a fixní náklady jsou mnohem vyšší než stávající objem zakázek. K tomu archaická výrobní linka, kde obsluha uzavírala láhve ručně jednu po druhé, což někdy vedlo ke komplikacím. Pak se taky objevila spolupráce s Asií a asijští partneři potřebovali mnoho dokumentů nutných k registraci produktu. A Albert Leung nejdřív sliboval, že to připraví, aby později napsal, že neexistuje žádný způsob jak to udělat, protože teď v laboratoři nikdo není.

S: Jak to? Měli jste exkluzivní práva na celý svět i podporu a nedostali jste potřebné dokumenty k otevření nových trhů?

MK: Přesně tak. Nemohli jsme poskytnout dokumenty na registraci na Ukrajině, v Německu, v asijských zemích. Začali jsme ztrácet tyto kontakty. Naši strategičtí partneři naléhali a my jsme jim nemohli poslat nic. Po přezkoumání finanční situace Phyto-Technologies, a prosím na to pamatovat, že všechny operace jsem prováděl, investujíc svůj čas i osobní majetek, abych pomohl příteli, jako jediné možné řešení bylo doporučení doktorovi Leungovi vyhlášení bankrotu Phyto-Technologies, vyrovnání se s věřiteli a zahájit vnější formou výrobu přes outsourcing balení, protože základní extrakty pochází z Asie a ty jsou rozhodující pro kvalitu produktu.

S: Pan Leung souhlasil s tím návrhem?

MK: Nechtěl o tom ani slyšet. A situace se stávala mnohem vážnější, protože i kdyby se výroba začala o několik měsíců později, když jsem v červenci 2010 přeposlal víc peněz, tak v listopadu jsme se vrátili do výchozího bodu, akorát přišlo ještě několik vážných prvků, které ještě víc oslabily moji důvěru v Alberta Leunga.

S: Co také?

MK: Již dříve k nám přicházeli informace a v září 2010 jsem získal důkazy. Jde o to, že po dohodě se společností z Filipin pod názvem Elyse Wellness, pod vedením pana Fredie Motos a paní Lucille Villa, Albert Leung souhlasil s přípravou bylinného produktu, konkurenčního pro PhytoChi, který měl podporovat na principech exkluzivity na celém světě následující 2 roky.

S: Jak to, neměl podporovat PhytoChi?

MK: Tak jsme se dohodli a já jsem tak porozuměl naší spolupráci a dohodě. Ukázalo se, že i když Albert Leung nemá laboratoř a možnost přípravy dokumentace pro registraci PhytoChi v Asii a dalších evropských zemích, je připraven vytvořit nový vzorec a produkt, který spustí na Filipinách. A co víc, ten produkt by měl být levnější než cena, kterou jsem platil já za každou láhev PhytoChi.

S: Jak to vysvětlil?

MK: Zapomněl mi o tom říct. On zapomínal, Darin zapomínal, účetní zapomněla. Vypadalo to tak, že já posílám pravidelně peníze za PhytoChi, které oni nejsou schopni vyrobit kvůli nedostatku peněz, když to, co jsem poslal „snědli“ splátky bance, chci otevřít nové trhy a nemůžu, protože to neumím udělat bez dokladů z výroby a tou samou dobu Albert Leung připravuje smlouvu i recepturu pro konkurenční firmu.

S: To je o něco málo elegantní. Receptura byla vytvořena?

MK: Ano, byla vytvořena receptura, i když z toho nic nebylo a firma Elyse Wellness zahájila spolupráci s jinou společností.

S: Osud?

MK: Tenkrát jsem si to myslel.

S: A dnes?

MK: A dnes víc vidím, mám více důkazů a víc vím. Jestli dovolíte, vrátíme se na to téma později. V listopadu 2010 se opět ukázalo, že za pár měsíců se zásoby komponentů skončí a vrátí se finanční problém. K tomu všemu jsem slyšel od Alberta Leunga, že pokud chci získat dokumenty, musím zainventovat do Phyto-Technologies dalších 500 000 USD, aby mohl najmout lidi do laboratoře a celkově připravovat výrobnu na standard GMP. Tato aktivita neměla smysl. Společnost měla mnohamilionové dluhy a majetek na úrovni několik set tisíc dolarů. To prostě nemá ekonomický smysl.  K tomu reálná americká krize, kdy firmy mají tendenci se smrštit a ne přebírat jiné. V této fázi taky další přítel Alberta Leunga, Jamie, se rozhodl po několika měsících rozhovorů s Albertem i Barbarou Leung, že nebude žádným způsobem investovat do jeho firmy, protože v tom nevidí smysl, zdvořile se poděkoval a odstoupil od spolupráce. Zúčastnil jsem se těchto diskusí a výměn e-mailů mezi Omaha i Dominikánskou republikou.

S: A poslali jste ten půl milionu dolarů?

MK: Ne, protože to nedávalo smysl. V této fázi doktor Leung a jeho oba podniky, kterým jsem platil, Phyto-Technologies, Inc. a Earth Power Inc. mi dlužili cca 300 000 dolarů ve zboží, které nemohli vyrobit. Řekl jsem si, že to nemá smysl a navrhl jsem pomoc v restrukturalizaci společnosti a převodu výroby do Evropy, kde by ji Albert Leung osobně dozoroval, co by nebylo nutné v době plnění láhví. V listopadu jsem letěl do Omahy, abychom si o tom promluvili. To, co jsem uslyšel, bylo, že pokud nezaplatím, doktor Leung odstoupí a odejde do důchodu, firmu zavře a nikdo nebude mít PhytoChi

S: Urazil se. Co bylo dál?

MK: V polovině ledna 2011 jsme měli naplánované setkání Klubu Platinum (top lídři EPE – red.) a na 23. ledna konferenci za účasti Alberta Leunga. Během prosince jsem dostával informace, že když nezaplatím víc, než vyplývá z naší dohody a nebudu udržovat výrobu ve Phyto-Technologies Inc., doktor Leung do Varšavy nepřiletí.

S: Na jakém principu jste měl platit víc?

MK: Protože mám. To je taková logika, že ty máš, tak mi dej, protože já potřebuji.

S: Ale to byla firma pana Leunga, proč byste ji financoval?

MK: Protože jsem byl jediný člověk, od kterého by bylo možné pokusit se vytáhnout ještě více peněz.

S: Přiletěl?

MK: Na začátku ledna jsem ho přesvědčil, že nestojí za to všechno zničit, že pokud to udělá, všichni ztratíme všechno, že máme obrovskou odpovědnost vůči lidem v Polsku, Evropě, ale taky již v USA. Nabídl jsem opětovné setkání s Čechy z Phyto CZ ve Varšavě s cílem založení společné, globální firmy, která by se zabývala výrobou a distribucí PhytoChi po celém světě.

S: Poté jak s Vámi zacházeli v červnu roku 2010 jste je opět pozval na rozhovor? Proč?

MK: Protože v tuto chvíli jsme mohli všichni jenom tratit. Byli jsme velmi blízko ke spuštění a rychlému růstu. V listopadu 2010 jsme udělali více než 6000 láhví. Začínali jsme. Nesmělo se to zkazit. Žádné podnikání a zejména network marketing nemá rád takové nejasnosti a situace. To ničí byznys.

S: Tak proč jste nechtěl zachránit Phyto-Technologies, když je všechno tak dobře vyvíjelo?

MK: Dám vám příklad. Taková výrobna, aby měla význam existence, musí měsíčně vyrobit min. 100 000 – 150 000 láhví, když má dluhy, tak ještě víc. Já jsem potřeboval měsíčně 6 – 7 tis. láhví, platil jsem i objednával mnohem víc. To nemá logiku. Produkt má svoji expirační dobu, nemá smysl vytvářet zbytečné skladové zásoby. V krajině musíte mít zásoby na min. 6 – 8 měsíců předpokládaného prodeje ale ne víc.

S: Češi přijeli do Varšavy?

MK: Ano, setkání organizujeme ve Varšavě. Vlastně se shodujeme ve všech bodech. Albert Leung píše rodině i přátelům, kde oznamuje konec sporů a začátek nové éry. Jedna láhev, uvažujeme 750 ml., jeden marketinkový plán, jeden systém IT a jedna společnost s celosvětovou distribuci, výroba v Evropě pro Evropu a v USA pro USA. Češi se vracejí a my z Albertem Leungem jedeme na Bieszczady na setkání Platinum Club. V Bieszczadech odpočíváme, Albert Leung jezdí na sněžných skútrech, je tam skvěle. Vzhledem k tomu, že jsme s Václavem Tomkem i Janem Matyskou z Phyto CZ domluveni, zveme je na naší konferenci a usadíme je v první řadě, představujeme je jako partnery z České republiky. Otevírá se nová kapitola naší spolupráce. Následující den máme domluvenou schůzku s Čechy i Albertem Leungem v kanceláři Earth Power Europe na dokončení smlouvy s.r.o.

S: Jak probíhá to setkání?

MK: Češi mluví anglicky velmi špatně, takže je s nimi překladatelka. Hovoříme o podílech a shodujeme se, že doktor Leung bude mít 5%-ní podíl v nové firmě, Češi 15%, Earth Power Europe 80%.

Pokračování bude následovat...

 

S: Proč takové podíly? Proč jenom 5% pro pana Leunga?

MK: Protože Albert Leung podstatnou část své odměny získal ve formě licenčních poplatků royalties (suma placena autorovi produktu za každou láhev – red.) za PhytoChi tak i za každý nový produkt, který naše firma by kdykoliv vyrobila.

S: A Češi?

MK: Schodli jsme se, že jejich 15% odpovídá podílu na trhu a obratu. Začali jsme mluvit o jednateli společnosti a pro nás bylo zřejmé, že jednatele jmenuje Earth Power Europe.

 S: Vás?

MK: ANO, já jsem měl zůstat jednatelem a zodpovídat za rozvoj na světových trzích, protože mluvím anglicky, umím se v nich orientovat. Václav Tomek měl zodpovídat za výrobu ve spolupráci s Albertem Leungem. Albert Leung měl mít zajištěny klidné podmínky pro vědeckou práci a podporu PhytoChi na exkluzivní bázi.

 S: Věřil jste tomu po zkušenostech s Elyse Wellness?

MK: Ano, dávalo to smysl. Měl jsem pocit, že tvoříme něco velké.

S: Češi taky?

MK: V určitém okamžiku rozhovory s Čechy skončili na mrtvém bodě.

S: Na tom setkání?

MK: Ano. Uvědomili si, že společnost budu řídit já a ne jeden z nich.

S: To je snad zřejmé, když někdo má 15% podíl?

MK: V byznyse ano.

S: Co udělali?

MK: Navrhovali, že smlouvu podepíšeme snad později. Možná někdy jindy. Najednou potřebovali více času k přemýšlení. Když nebylo jasné, o co jde a tím, kdo dohodu blokoval, byl Jan Matyska, požádal jsem o rozhovor ve vedlejší místnosti a zeptal se přímo.

S: Co řekl?

MK: Na začátku nechtěl říct, co tím myslel. Později řekl jasně, že to nemůže být tak.

S: Tak jak?

MK: Není možné, aby jednatelem společnosti byl Polák.

S: ?

MK: No protože vždycky to bylo tak, že Poláci jsou do práce, delikátně řečeno a Češi do organizace té práce. V jeho mysli to neprošlo, že by Polák mol být jednatelem této společnosti a řídit ji.

S: Cítil se lepším?

MK: Já nevím, jak se cítil. Věděl jsem, že po takovém tvrzení nemá žádný smysl pokračovat v jednání. Mluvit můžete o věcných námitkách. Ale pokud někdo ohrožuje něčí schopnosti z důvodu státní příslušnosti, to je ekonomický nacionalismus a ne obchod.

S: Ale celý svět takto funguje.

MK: Ale to znamená, že Polsko si nezaslouží vlastní MLM společnost na trhu wellness, která má globální ambice? Nebo jenom proto, že doposud to vždycky bylo tak, že Poláci musí pracovat pro české firmy? V čem jsou moje peníze, v čem je polský kapitál horší než český nebo západní?

 S: Co na to Leung?

MK: Albert Leung nepochopil chování Čechů a vypadalo to tak, že mu velmi záleží na dohodě. Nechápal argument Jana Matysky, řekl, že Michal je skvělý v propagaci, prodeji, marketinku a je tou osobou, kterou potřebujeme k úspěchu. Sedl si před Václava Tomka a Jana Matysku v doprovodu jejich tlumočníka a řekl jim rovnou, že s nimi nebo bez nich podepisuje s námi smlouvu a povoluje globální společnost.

S: Co na to Češi?

MK: Navrhnul jsem, aby šli do jiné místnosti a poradili se. Po návratu jsem viděl slzy v očích Václava Tomka, který velice chtěl se domluvit. Věřil jsem v to. Dokonce řekl, že on vidí velkou příležitost. Jan Matyska ale dohodu blokoval. Bylo zřejmé, že se pohádali a Václav Tomek se omluvil, požádal o taxi a sám se vrátil do hotelu. Byly to velmi emotivní chvíle.

S: Co bylo dál?

MK: Bylo pozdě. Odvezli jsme Alberta Leunga do hotelu a dohodli jsme se odložit rozhovory na další den. Doufal jsme, že si to Češi promyslí a domluvíme se. Zůstali ve Varšavě na noc.

S: Vy jste asi naivní?

MK: Možná, že někdy příliš věřím v lidi.

S: Setkali jste se další den?

MK: S Čechmi ne. S Albertem Leungem ano. Dokončili jsme smlouvu v polském jazyce i v angličtině. Protože i když polský zákon nevyžaduje smlouvu v jiném jazyce než polském, chtěli jsme, aby měl Albert Leung komfortní situaci. Právník věděl plynule anglicky. U notářského aktu byl přítomen tlumočník, který celou smlouvu přečetl, přeložil a právník se ujistil, že Albert Leung všemu rozumí.

S: Pan Leung získal 5%-ní podíl?

MK: Ne. Na cestě k notáři začal s námi jednat. Byl přesvědčen, že se Češi vrátí a chtěl do jejich návratu zadržet pro ně ten 15%-ní podíl.

S: Souhlasil jste?

MK: Ano. Albert Leung výměnou za patent i název PhytoChi, Earth Power, Phyto-True i LiFe obdržel 20%-ní podíl. Vrátili jsme se do kanceláře. Byli jsme velice spokojeni. Zaznamenali jsme společné prohlášení pro partnery Earth Power.

S: A co Češi?

MK: Řekli, že potřebují čas na rozmyšlenou a kontakt se přerušil. Ještě během pobytu Alberta Leunga v Polsku jsme se rozhodli, protože na skladě ve Woodbine ve Phyto-Technologies zůstalo ještě 20 000 láhví PhytoChi, našich velkých láhví s etiketami v polském jazyce, že 4 000 láhví pošleme našemu partnerovi do Chicaga a zbývajících 16 000 láhví bude zasláno vlakem do doku. Standardní postup pro námořní přepravu, kterou jsme mnohokrát využívali.

S: To jde o ten kontejner?

MK: Ano. 4.000 láhví přijelo do Chicaga a my jsme obdrželi všechny potřebné doklady na převzetí kontejneru jak doplave do přístavu v Gdyni.

S: Od koho?

MK: Od pracovníků Phyto-Technologies. Certifikáty, analýzy, fakturu, která již byla v uplynulém roce zaplacena měsíčními splátkami.

S: A co se stalo pak?

MK: Přeložili jsme dokumenty a vyslali jsme je naší celní agentuře ve Varšavě. Nejdřív jsme dostali zprávu, že je vše v pořádku. Zanedlouho zavolal celní agent a řekl, že nákladní list (bill of lading – dokument vlastníka kontejneru) byl změněn a v současné době v systému jako příjemce a majitel figuruje firma z Čech.

S: Phyto CZ?

MK: Ano. Začali jsme jednat a informujeme nejdřív policii, pak prokuraturu o pokusu o trestný čin ve smyslu opětovného prodeje stejného zboží Albertem Leungem.

S: Co na to prokuratura?

MK: Zahájila řízení a vydala příkaz na zablokování zboží v přístavu Gdyni.

S: Byli jste v Gdyni?

MK: Byli jsme všude tam, kde jsme jenom mohli být, abychom zastavili tu krádež.

S: Zřejmě jste Čechy sledovali?

MK: Ano, s dalekohledem (smích). Mluvme vážně.

S: Říkám to, co povídají lidi po setkání s Čechy

MK: Setkali jsme se u ředitele přístavu na Nabrzeżu Bułgarskim a poté jsme odjeli do své celní agentury, která sídlí ve stejné budově jako všechny celní agentury v Gdyni. Při pohledu na spěch a nervozitu pracovníků Phyto CZ jsme zjistili, že mají strach. Možná si byli vědomi, co dělají?

S: Co bylo dál?

MK: Pak se Češi odvolali vůči rozhodnutí státního zástupce a státní zástupce uvolnil obsah kontejneru …. aby na základě odvolání naší právní kanceláře ho opět zajistil.

S: Kde je teď ten kontejner?

MK: Nevím. Nedostali jsme odpověď na oficiální dotaz naší kanceláře v této věci. Důležitá je však ta skutečnost, že kontejner obsahoval láhve s polskou etiketou, co potvrdila revize v přístavu, vyrobené pro Earth Power Europe Sp. z o.o., produkt jsme zaplatili v plné výši i s přirážkou a Albert Leung ho zkusil prodat ještě jednou.

S: Proč ta změna postoje doktora Leunga?

MK: Nemám tušení. Já oficiálně o žádné jeho změně nevím. Vidím jenom aktivity, které mne udivují, i když se mi v poslední době skládají v celek. Nejprve jsem se snažil párkrát mu zavolat. Nezvedal telefon nebo skládal sluchátko. Vyměnili jsme si pár e-mailů. Stále mi dluží spoustu peněz. Víte, lidé v dluzích a v problémech dělají různé věci. Někdy až drastické. Myslím si, že se někde ztratil. Opět ho zatratila jeho hra na více frontách a pokus uhrát ještě víc. Žádné základní principy loajality. Koneckonců, není to poprvé v životě Alberta Leunga. Tyto příběhy jsou na trhu známé. Jenom mne překvapuje, že se mu ve věku 75 let ještě stále chce, ještě se nedokázal poučit ze svých nezdarů z let minulých a z předchozích nezdarů. Koneckonců, to Albert Leung je odpovědný za kolaps Phyto-Technologies, on zodpovídá za to, že firmy přestaly u něj kupovat komponenty. Kto jiný?

S: A pak se zjevil článek v Network Magazyn?

MK: Poprvé mi napsal pan Maciejewski 22. února a informoval mne, že podává trestní oznámení na Daniela Kubacha, svého společníka ve 4Media Publishing Sp. z o.o. (vydavatel Network Magazynu – red.) a žádal mne aby jsem si vzpomněl na relevantní fakta, které by mu pomohli v obžalobě.

S: Jaké?

MK: Daniel Kubach prý jednal na úkor vydavatelstva  Network Magazynu, a já jsme mněl najít ve svém diáři datum toho setkání a potvrdit to.

S: A co jste udělal?

MK: Kategoricky jsem odmítl.

S: A co udělal pan Maciejewski?

MK: Zastrašoval mě nějakými nahrávkami, které tiše spočívají v redakčním sejfu. Mám na to důkazy ve formě e-mailů od něj. Rád se o ně podělím.

S: A co pak?

MK: Kontaktoval mne a jasně naznačil, že bude psát o Earth Power Europe a jenom na mně záleží, jak.

S: Jak to?

MK: Vidíte, tento mechanizmus je velmi jednoduchý. Network Magazyn byl dlouhou dobu jediným časopisem této branže. Maciejewski měl také vliv na Suportio a vytvořil skupinu Top lídrů MLM, kde když někdo začal myslet samostatně, tak ho vyhodil a začal ho ničit. I poslední příklad Piotra Jabłońského a jiných, kteří odešli z této skupiny, protože nechtěli dál podporovat aktivity Maciejewského. To všechno mu dávalo velkou silu. Představte si, že vznikne nová společnosti a chce existovat na trhu v Polsku. Tenkrát ten mechanizmus fungoval tak, že když si zaplatí za reklamu, píše se o ní pozitivně. Když zaplatí ještě víc, to se píše ještě pozitivněji.

S: Jakým způsobem?

MK: Ve formě reklamy, školení vedených redaktorem. Existuje mnoho způsobů.

S: To jste nemohli zaplatit?

MK: O to nejde. Po celá léta je Network Magazyn hlasnou trubkou jiné firmy, která obchoduje s jiným bylinným tonikem a která za postupný pokles svého prodeje bere na odpovědnost Earth Power Europe.

S: To je vážné obvinění. To zní jako umělé tvoření textů a likvidace dobrého jména vaší společnosti.

MK: A co řeknete na to, že před zveřejněním v Network Magazynu mi pan Maciejewski v 19:19 hod. na Zelený čtvrtek, 21. dubna pošle e-mail, že na Velikonoční pondělí bude zveřejněn článek o mojí společnosti, jakoby že jsem  Leungův neplatič, prohlášení Alberta Leunga, nová společnost, kontejner. Všechno má připraveno. Má za sebou mnoho setkání. On se mě vlastně neptá, on mne jenom informuje, že začne realizovat pověření. To mi mělo zkazit svátky, mělo mě to zničit psychicky.

S: Nezavolal vám a nechtěl se domluvit na rozhovor?

MK: Ne. Ani jednou mi nezavolal, nekontaktoval se se mnou, nekontaktoval se s kanceláří. Navrhoval jsem setkání a rozhovor. Jenomže, proč by ho to zajímalo? On měl pověření a začal je realizovat. Jako novinář má povinnost vyslechnout i protistranu. Nedostal jsem žádnou možnost zveřejnit dokumenty. Jsem přesvědčen, že článek byl připraven před odesláním e-mailu. Pak už jen napsal závěr. Náš právní zástupce si pozval jak Maciejewského, tak i vydavatele a případ šel k soudu.

S: Proč jste si nezvolil odvetu?

MK: Na začátku jsem této situaci nerozuměl. Chtěl jsem se s ním zkontaktovat, promluvit si, prezentovat své stanovisko. Měl jsem přece na to právo. To jsem si myslel. Každý má právo na svou obhajobu, má právo na zveřejnění svých argumentů, důvodů. Protože důvody jsou. Všechny převody byly uskutečněny z účtu. To všechno máme a budeme je prezentovat u soudu.

S: Co vás přimělo změnit názor, a rozhodl jste se prolomit mlčení?

MK: Několik věcí. Nejdřív jsem 19. července dostal e-mail  od pana Piotra Wajszczaka z Network Magazynu, který psal, že chce připravit spravedlivý článek o mé společnosti a jedinou otázku, kterou má je to, zda společnosti změnila své sídlo do Poznaně.

S: Nebyly žádné jiné otázky?

MK: Ne. Navrhnul jsem schůzku.

S: Byla?

MK: Ale kdeže. Oni se panicky bojí setkání se mnou. A vlastně i proč. Koneckonců je to pověření, které již má stanovený svůj záměr. Jejich úkolem je zničit mou důvěryhodnost. Nemají moc co psát, tak dotvářejí, naznačují. Panu  Wajszczakovi jsem nabídl schůzku u něj na místě. Nechtěl. Mechanismus je velice jednoduchý.

S: Co to znamená?

MK: Největší lež i manipulace podaná ze třech zdrojů vypadá jak pravda a lidi jí kupují. Maciejewski nejdřív publikuje v Network Magazynu, později jeho avatary zpracují na Suportio a na konec je popisuje na svém blogu. To stačí na to, aby nezorientovaný hráč se vylekal a nechtěl do byznysu vstoupit.

S: A lidi to kupují?

MK: Bohužel ano. Ptal jste se mě, proč jsem se rozhodl udělat tento rozhovor. Minulý pátek jsem byl požádán o setkání se dvěma z našich top lídrů z Varšavy. Oni byly po dvou setkáních s Václavem Tomkem z Phyto CZ a chtěli se mě zeptat na pár otázek, aby měli odpovědi z první ruky. Na mé lidi byl vyvíjen takový nátlak, že to nemůžou vydržet. Je to mocný nástroj manipulace. Schůzka skončila v nemocnici na ulici Stępińskiej s diagnózou příliš mnoho stresu s doporučením odpočinku.

S: U vás?

MK: Ne, u mého lídra.

S: Proč tyto masivní aktivity?

MK: To je měřitelný byznys. Byznys, který má hodnotu stovky miliard dolarů na celém světě a neustále roste. Zde jde o dort, který již byl rozdělen. Já jsem novým hráčem, odvážil jsem se vytvořit první polskou společnost s polským kapitálem a k tomu mám globální ambice. Chci se rozvíjet. Kolik láhví bylin můžete vypít ve stejnou dobu? Kolik výrobků? Mezinárodní kapitál se lekl nového hráče a začal své aktivity. Maciejewski, Wajszczak to jsou jenom žoldáci, kteří musí jenom vykonat rozkaz.

S: To jsou silná slova.

MK: Network Marketing je podnikání, ve kterém nemůžete nikomu rozkazovat. Lídři přicházejí, odcházejí, mění společnosti. To je normální. Být majitelem firmy tak to musíte respektovat, a když odejdou, popřát jim hodně štěstí. Na tom stojí ta krása i výzvy toho byznysu. Jakmile firma likviduje své lídry a má několik soudních sporů s nimi, nesmí se divit, že její obraty klesají a budou klesat.

S: Máte na mysli konkrétní firmu?

MK: To platí pro každou firmu. Udělali jsme něco důležité, něco, co má velikou šanci a jiní se toho zalekli a protože není žádných věcných argumentů, vytvářejí náznaky, pomluvy. Oni vědí, že takové věci se vlečou po soudech léta. Často se stává, že časem ta firma již není. S tím počítaly i teď.

S: A teď přestanou? Myslíte si, že se lidi probudí a procitnou?

MK: Oni pracují neustále. Pravděpodobně teď tvoří filmy. Zapomněli na vztahy ze soudních jednání se svými zlikvidovanými lídry a zde je senzace změna sídla Earth Power Europe. Každý rozumný člověk vidí, že je to manipulace psaná velkými písmeny.

S: Uvědomuji si, že to, čím jste musel v posledních měsících projít, je silný stres. Neznám mnoho osob, kteří by si poradili s takovou výzvou. Nemyslel jste na to, že si dáte časem odpočinek?

 MK: Ale oni s tím počítají od začátku. Vezměte prosím na vědomí, že připravili útok ze všech stran a nechápou, jak je možné, že firma neustále funguje, vyplácí provize a její prodej roste, má nový produkt, připravuje další, které budou hitem.

S: A co s výrobou PhytoChi?

MK: Velmi dobře. Vyrábíme ho v Evropské unii ve fabrice s nejvyšší kvalitou včetně ISO a GMP. Složky i extrakty jsou z těch samých zdrojů. Produkt je nejvyšší kvality. V současné době jsme ve fázi oficiálního potvrzování příslušných patentů, které vlastníme. To ještě chvíli potrvá. Jednoduše pracujeme a děláme svoje. Lidé, kteří váhali, se vracejí  a začínají pracovat. Vidí novou kvalitu, vydali jsme první firemní časopis. To všechno za jeden měsíc. Pracuje nad tím skupina několika nejdůvěryhodnějších lídrů společnosti. Jsou to skvělí lidé, se kterými můžu počítat. Dostal jsem od nich velkou podporu a na to budu vždy pamatovat.

S: A tak normálně lidsky řečeno, přece to, čím jste prošel, to je nadlidské úsilí a stres?

MK: Myslím si, že 10 let odborné přípravy a tréninků Karate Kyokushin vyformovalo ve mně duši bojovníka. Maraton mě naučil, že o úspěch je třeba bojovat a to trvá. Pilotní kurs mi dal schopnost dívat se s odstupem. Všechny zkušenosti jsou v životě zapotřebí. Přece oni nemají sílu mne zastavit. Není takové moci. Tím, co činí, způsobují, že se stávám ještě lepší, lépe připraven. Každé ráno se budím a přemýšlím, jak můžu být dnes lepší v tom, co dělám.

S: Chcete mi říct, že ne všechny situace sebou nesly stres?

MK: Ne. Někdy mi bylo velmi těžko, tvrdě. Tato hra byla dobře připravena. Jenom já jsem byl příliš silný.

S: A co jste dělal?

MK: Vzpomněl jsem, proč to dělám, jaké je moje „proč“, šel jsem si zaběhnout nebo do klubu zastřílet.

S: Z čeho střílíte?

MK: Léta jsem členem střeleckého klubu. To mě velmi uklidňuje a relaxuju. Chcete-li se trefit, musíte mít zcela jasnou mysl. Je to jeden z mých způsobů aktivní meditace.

S: A máte již nové výzvy?

MK: V podnikání děláme svoje. Krok po kroku realizujeme stanovenou strategii. Přidal se k nám partner s dlouholetými zkušenostmi z networku, nastoupila jiná kvalita. To jsme potřebovali. Připravujeme se na uvedení nových, doplňkových produktů. Na konci září letím do San Diega na konferenci ADA (American Dietetic Association – Americká společnosti pro výživu - red.), kde se setkám s největšími osobnostmi dietetiky. Později cesta na Dálný východ, jednání s partnery a dodavateli.

S: A kromě obchodu?

MK: Rozhodl jsem se startovat v Ironman na Havaji.

S: Už jste začal s přípravou?

MK: Ano.

S: Co bude nejtěžší?

MK: Když se odpovědně dlouho plave, běhá a jezdí na kole, nemáte těžkosti. Nejvíc musím plavat.

S: Přeju hodně štěstí a děkuji za rozhovor.

MK: Děkuji.

Váš dotaz

Vaše jméno, příjmení, firma:*
Váš email:*
Váš telefon:*
Váš dotaz:*
opiště kód:* antispam
Copyright © www.earthpower-me.eu, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.earthpower-me.eu

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace